Park wiedzy 2013

termin: 21 i 22.09, godz. 11-15

miejsce: Promenada Staromiejska, koło Teatru Lalek

tytuł spotkania: Chemik w pracy (Chemist at work)

prowadzący: Marta Charewicz (student, Wydział chemii, UWr)

współprowadzący: Michał Kwaśniewicz, Ewa Małecka, Krzysztof Chałupka, Karolina Zdyb, Monika Wyszatkiewicz, Maciej Modzel

 

Chcielibyśmy pokazać Państwu jak ciekawa potrafi być Chemia i jej tajniki. Dlatego też przygotowaliśmy szereg doświadczeń zarówno dla najmłodszych obserwatorów jak również ich rodziców. Pokażemy m.in., czym jest ciekły azot, jak produkować sztuczną krew oraz niezwykłą magię kolorów. Serwowane będą także pyszne lody z ciekłego azotu! Serdecznie zapraszamy! 

 

Prezentowane ćwiczenia i doświadczenia:

1. Ciśnienie osmotyczne, czyli jak stworzyć chemiczny ogród

Opis doświadczenia: Do zlewki ze szkłem wodnym należy wsypać po kilka kryształków odpowiednich soli. Już po kilku minutach w zlewce będzie można zobaczyć różnego rodzaju "roślinki".

 2. Ciekły azot

Sprzęt: kwiaty, jabłko, baloniki, pojemnik styropianowy 

Odczynniki: ciekły azot w naczyniu Dewara, woda

Opis doświadczenia: Doświadczenie polega na zaprezentowaniu fizycznych właściwości ciekłego azotu (temperatura 77-78 K), poprzez zamrażanie w nim przedmiotów (np. kwiatów). Dzięki właściwościom azotu możemy również wykazać zmianę objętości gazów (tu: powietrza w baloniku) w zależności od temperatury. 

 3. Rakieta V2

 4. Pasta dla słonia

 5. Chemiczna tęcza

Opis doświadczenia: Wskaźnik uniwersalny zmienia swoje zabarwienie w zależności od pH roztworu. Dodając naprzemiennie roztwory zasady sodowej i kwasu solnego można uzyskać różne kolory przypominające tęczę.

 6. Światła drogowe

Opis doświadczenia: Efekty barwne obserwowane w tym doświadczeniu są skutkiem utleniania i redukcji indygo karminu. Indygo karmin jest niebieski w środowisku obojętnym, zaś w zasadowym - zielony. Pod wpływem mieszaniny glukozy i NaOH indygo karmin zostaje zredukowany - forma zredukowana ma kolor żółty. Przelewając lub potrząsając cieczą, wprowadzamy do niej tlen, który utlenia indygo karmin - roztwór znowu staje się zielony. Doświadczenia nie można przeprowadzać w nieskończoność, gdyż po pewnym czasem cała glukoza zostaje utleniona do kwasu glukonowego.

 7. Magiczne bibuły

Opis doświadczenia: Oglądający mogą użyć wodnych roztworów FeCl3 oraz CuSO4 do rysowania lub pisania. Następnie takie rysunki można wywołać za pomocą roztworu K4[Fe(CN)6].

 8. Sztuczna krew

 9. Śledztwo

 10.  Ciecz nienewtonowska

Opis doświadczenia: Do naczynia wsypujemy pewną ilość skrobi, na początek kilka łyżek. Następnie, ciągle mieszając dodajemy niewielkimi porcjami wodę. W razie potrzeby dodajemy jeszcze skrobi. Ciecz jest gotowa, gdy ma jednolity wygląd i jej mieszanie zaczyna sprawiać trudność. Ciecz taka wykazuje ciekawe właściwości: przy powolnym mieszaniu zachowuje się jak zwykła ciecz, jednak przy próbie szybkiego mieszania czy gwałtownego uderzenia w jej powierzchnię zachowuje się jak ciało stałe, które można ‘pokroić’.

 11.  Burza w probówce

 13. Lody Chemików

Opis doświadczenia: Na oczach widzów przygotowane zostaną przepyszne lody o różnych smakach z całkowicie bezpiecznych i ogólnodostępnych (poza ciekłym azotem) substratów. Ciekły azot posłuży tutaj jako medium chłodzące.