Spektroskopia Ramana kontra złoto północy i skarby królów

prowadzący  dr Barbara Łydżba-Kopczyńska

forma imprezy wykład

wiek uczestników szkoła ponadpodstawowa, dorośli

terminy imprezy 2020-09-22: 12:00 - 12:45

miejsce Wrocław : Uniwersytet Wrocławski, Wydział Chemii, ul. Joliot-Curie 14, Audytorium I

W roku 1928 w Indian Association for the Cultivation of Science w Kalkucie przeprowadzono eksperyment polegający na rozproszeniu wiązki światła przez ciecz. Zaledwie dwa lata później w roku 1930 roku odkrywca tego zjawiska - Chandrasekhara Raman został wyróżniony Nagrodą Nobla a zaobserwowany efekt został nazwany nazwiskiem jego odkrywcy – efektem Ramana. Obecnie spektroskopia Ramana jest jedną z najpowszechniej stosowanych technik analitycznych. Spektroskopy Ramana były jednymi z pierwszych instrumentów umożliwiające badanie obiektów in situ czyli bezpośrednie badanie obiektów bez pobierania z nich próbek. Na wykładzie postaramy się odpowiedzieć, co stało się powodem tak dużej popularności tej techniki badawczej oraz jakie tajemnice złota północy i średniowiecznych klejnotów koronnych pozwoliła ujawnić spektroskopia Ramana.