Tajemnice zaklęte w bursztynie

panel tematyczny: Niezwykły świat chemii

grupa tematyczna: Chemia kluczem do natury

prowadzący: dr Barbara Łydżba-Kopczyńska (kierownik Laboratorium Badań Dziedzictwa Kulturowego, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego) 

grupa wiekowa: szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, dorośli

forma prezentacji: wykład

bez zapisów

termin: poniedziałek, 20.09., godz. 15:30-16:30

miejsce: Wydział Chemii, Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Joliot-Curie 14, 50-383 Wrocław, Audytorium I

Ilość miejsc w sali: 200

dostępność dla niepełnosprawnych: tak

Krótki opis imprezy: 

Bursztyn znad Morza Bałtyckiego (sukcynit) zwany „złotem Północy” ze względów na swoją urodę od czasów prehistorycznych był wykorzystywany do wyrobu biżuterii a także amuletów, ponieważ wierzono w jego magiczną i leczniczą moc. Przez wieki „szlaki bursztynowe” przecinające Europę określały kierunki handlowe, których obiektem wymiany był bursztyn.  Jednak „złoto Północy” można również spotkać na Dominikanie czy w Indonezji.

Obecnie bursztyn jest stosowany w jubilerstwie, lecznictwie i kosmetyce. Ale czy wiemy czym jest bursztyn? Czy bursztyn z Oceanii jest taki sam jak bałtycki? Jak odróżnić bursztyn bałtycki od czeskiego? Skąd pochodzi gigantyczny skarb bursztynowy odnaleziony na Partynicach we Wrocławiu? Czy kupując naszyjnik bursztynowy nie kupujemy imitacji z plastiku? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w laboratorium badając bursztyn z zastosowaniem nowoczesnych metod analitycznych.