Nieodkryte bo niewidzialne! Zwiększanie czułości pomiaru w spektrometrii mas

panel tematyczny: Niezwykły świat chemii

grupa tematyczna: Radość eksperymentowana

prowadzący: Prof. dr hab. Zbigniew Szewczuk (chemik, Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego)

grupa wiekowa: szkoła średnia, dorośli

forma prezentacji: wykład

bez zapisów

termin: 24.09.2014 (środa) 11.00-12.00

miejsce: Wydział Chemii, Uniwersytet Wrocławski, ul. Joliot-Curie 14, 50-383 Wrocław, Audytorium II

Ilość miejsc w sali: 200

dostępność dla niepełnosprawnych: tak

Krótki opis imprezy:

Istotą spektrometrii mas jest pomiar stosunku masy do ładunku zjonizowanych cząsteczek badanej substancji.  Dynamiczny rozwój miękkich metod jonizacyjnych sprawił, że spektrometria mas stała się podstawowym narzędziem w badaniach proteomicznych oraz w analizie peptydowych bibliotek kombinatorycznych. Możliwość zastosowania tej techniki do badania śladowych ilości analitu jest jednak problematyczna z uwagi na ograniczoną czułość metody, spowodowaną niewystarczającą wydajnością jonizacji niektórych peptydów. Dlatego poszukuje się nowych znaczników jonizacyjnych, które zwiększałyby czułość i precyzję badania peptydów. Takie znaczniki mogą zrewolucjonizować badania proteomiczne umożliwiając odkrycie nowych biomarkerów występujących w bardzo małych ilościach, co dotychczas było niewykonalne z uwagi na zbyt małą czułość oraz dokładność używanych współcześnie narzędzi proteomicznych.